Skip to content

929 Cable AveBeachwood, NJ 08722

Built 1977

Last Sale Price
$34,500
Last Sale Date
Aug 31, 1989

Property Information

Block10.11
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,092
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
49%
Improvement Value:$78,000
51%
Total Assessment$153,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,443+5.9%
2024$4,194+6.8%
2023$3,926+1.4%
2022$3,872+4.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$34,500
DeedBook 4782, Page 460

Property Built

Built

Year Built: 1977