Skip to content

920 Cable AveBeachwood, NJ 08722

Built 1975

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 9, 2014

Property Information

Block10.12
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,260
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
46%
Improvement Value:$88,200
54%
Total Assessment$163,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,739+5.9%
2024$4,473+6.8%
2023$4,188+1.4%
2022$4,131+4.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 15302, Page 324

Property Sale

Sale
$79,900
DeedBook 442, Page 491

Property Built

Built

Year Built: 1975