Skip to content

1024 Spray AveBeachwood, NJ 08722

Built 1970

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jun 26, 2020

Property Information

Block10.14
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage2,250
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
31%
Improvement Value:$188,600
69%
Total Assessment$273,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,945+5.9%
2024$7,499+6.8%
2023$7,021+1.4%
2022$6,925+7.7%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft2,250DeedBook 17956, Page 898Recorded7/8/2020

Property Built

Built

Year Built: 1970