Skip to content

1029 Windward AveBeachwood, NJ 08722

Built 1990

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 14, 2004

Property Information

Block10.14
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage2,120
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
29%
Improvement Value:$182,600
71%
Total Assessment$257,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,231+6.2%
2024$6,811+7.1%
2023$6,360+1.4%
2022$6,270+5.0%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$138,000
DeedBook 5445, Page 742

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

SaleMulti
$48,500
DeedBook 4727, Page 873