Skip to content

952 Berkeley AveBeachwood, NJ 08722

Built 1980

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Aug 23, 2021

Property Information

Block10.19
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,280
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,300
40%
Improvement Value:$107,500
60%
Total Assessment$179,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,221+5.9%
2024$4,928+8.6%
2023$4,537+1.4%
2022$4,475+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000
Sq Ft1,280DeedBook 18676, Page 856Recorded9/14/2021

Property Built

Built

Year Built: 1980