Skip to content

929 Mizzen AveBeachwood, NJ 08722

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 16, 2013

Property Information

Block10.19
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16.5
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage2,148
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
29%
Improvement Value:$187,000
71%
Total Assessment$262,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,608+5.9%
2024$7,181+6.8%
2023$6,723+1.4%
2022$6,631+4.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 11651, Page 615

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 5740, Page 973

Property Sale

SaleMulti
$165,000
DeedBook 4765, Page 367

Property Sale

SaleMulti
$50,000
DeedBook 4580, Page 331

Property Built

Built

Year Built: 1985