Skip to content

952 Mizzen AveBeachwood, NJ 08722

Built 1962

Last Sale Price
$217,500
Last Sale Date
Jun 27, 2018

Property Information

Block10.20
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,056
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
51%
Improvement Value:$73,000
49%
Total Assessment$148,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,298+5.9%
2024$4,057+6.8%
2023$3,798+1.4%
2022$3,746+4.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$217,500

From:

To:

Sq Ft1,056DeedBook 17167, Page 277Recorded7/5/2018

Property Sale

Sale
$207,000

From:

To:

Sq Ft1,056DeedBook 15674, Page 1282Recorded10/30/2013

Property Sale

SaleMulti
$93,500
DeedBook 5752, Page 645

Property Built

Built

Year Built: 1962