Skip to content

945 Pacific AveBeachwood, NJ 08722

Built 1985

Last Sale Price
$269,000
Last Sale Date
Sep 13, 2019

Property Information

Block10.22
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,476
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
35%
Improvement Value:$139,400
65%
Total Assessment$214,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,226+5.9%
2024$5,877+6.8%
2023$5,502+1.4%
2022$5,426+4.8%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$269,000
Sq Ft1,476DeedBook 17673, Page 57Recorded11/7/2019

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,476DeedBook 16982, Page 1734Recorded12/29/2017

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft2,376DeedBook 16295, Page 883Recorded1/20/2016

Property Sale

SaleMulti
$235,000
DeedBook 13588, Page 1653

Property Sale

SaleMulti
$63,100
DeedBook 13036, Page 1313

Property Sale

SaleMulti
$117,000
DeedBook 4535, Page 744

Property Built

Built

Year Built: 1985