Skip to content

817 Anchor AveBeachwood, NJ 08722

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 11, 2013

Property Information

Block10.23
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,208
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
45%
Improvement Value:$104,100
55%
Total Assessment$189,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,491+5.9%
2024$5,183+6.8%
2023$4,852+1.4%
2022$4,786+4.8%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$132,000
DeedBook 10668, Page 1551

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 5704, Page 935

Property Built

Built

Year Built: 1954