Skip to content

809 Longboat AveBeachwood, NJ 08722

Built 1979

Owner
---
Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Oct 16, 2025

Property Information

Block10.28
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16.5
Description1SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,666
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$85,000
36%
Improvement Value:$152,900
64%
Total Assessment$237,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,909+6.0%
2024$6,521+6.8%
2023$6,105+1.4%
2022$6,021+23.3%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$475,000
Sq Ft1,666DeedBook 20173, Page 883Recorded10/23/2025

Property Sale

Sale
$299,000

From:

To:

Sq Ft1,666DeedBook 17974, Page 291Recorded7/21/2020

Property Sale

Sale
$190,000
Sq Ft1,666DeedBook 17519, Page 1358Recorded7/1/2019

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,666DeedBook 17375, Page 1136Recorded2/4/2019

Property Sale

SaleMulti
$270,000
DeedBook 12809, Page 1322

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 5578, Page 349

Property Built

Built

Year Built: 1979