Skip to content

720 Pacific AveBeachwood, NJ 08722

Built 1987

Last Sale Price
$91,900
Last Sale Date
Apr 13, 1987

Property Information

Block10.29
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,258
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
43%
Improvement Value:$99,400
57%
Total Assessment$174,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,065+6.0%
2024$4,780+6.8%
2023$4,475+1.4%
2022$4,414+4.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$91,900
DeedBook 4556, Page 728

Property Built

Built

Year Built: 1987