Skip to content

736 Cable AveBeachwood, NJ 08722

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 23, 2021

Property Information

Block10.34
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage672
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
55%
Improvement Value:$61,800
45%
Total Assessment$136,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,973+6.0%
2024$3,750+6.8%
2023$3,510+1.4%
2022$3,462+4.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 12169, Page 1339

Property Built

Built

Year Built: 1940