Skip to content

700 Cable AveBeachwood, NJ 08722

Built 1967

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Apr 28, 2016

Property Information

Block10.34
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,064
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
48%
Improvement Value:$81,200
52%
Total Assessment$156,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,536+5.9%
2024$4,281+6.8%
2023$4,008+1.4%
2022$3,953+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

Sq Ft1,064DeedBook 16389, Page 1469Recorded5/11/2016

Property Built

Built

Year Built: 1967