Skip to content

801 Pacific AveBeachwood, NJ 08722

Built 1980

Owner
---
Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Aug 28, 2025

Property Information

Block10.35
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,220
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$85,000
38%
Improvement Value:$140,500
62%
Total Assessment$225,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,549+6.0%
2024$6,181+6.8%
2023$5,786+1.4%
2022$5,707+4.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$455,000
Sq Ft1,220DeedBook 20118, Page 582Recorded9/2/2025

Property Built

Built

Year Built: 1980