Skip to content

824 Spray AveBeachwood, NJ 08722

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 13, 2022

Property Information

Block10.36
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,459
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
38%
Improvement Value:$141,500
62%
Total Assessment$226,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,578+6.0%
2024$6,208+6.8%
2023$5,812+1.4%
2022$5,733+4.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$230,000
Sq Ft1,459DeedBook 17561, Page 287Recorded8/6/2019

Property Sale

SaleMulti
$138,500
DeedBook 4592, Page 346

Property Built

Built

Year Built: 1980