Skip to content

845 Windward AveBeachwood, NJ 08722

Built 1978

Last Sale Price
$194,000
Last Sale Date
Mar 11, 2021

Property Information

Block10.36
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,484
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
35%
Improvement Value:$141,200
65%
Total Assessment$216,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,278+5.9%
2024$5,926+6.8%
2023$5,548+1.4%
2022$5,472+4.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$194,000
Sq Ft1,484DeedBook 18610, Page 1453Recorded8/3/2021

Property Sale

SaleMulti
$165,000
DeedBook 10628, Page 491

Property Sale

SaleMulti
$170,000
DeedBook 4527, Page 311

Property Built

Built

Year Built: 1978