Skip to content

837 Windward AveBeachwood, NJ 08722

Built 1972

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
May 30, 1995

Property Information

Block10.36
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description1.5SF2G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,789
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
37%
Improvement Value:$137,500
63%
Total Assessment$217,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,066+6.2%
2024$5,712+2.3%
2023$5,581+1.4%
2022$5,505+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5271, Page 926

Property Built

Built

Year Built: 1972