Skip to content

825 Windward AveBeachwood, NJ 08722

Built 1974

Last Sale Price
$277,500
Last Sale Date
Sep 17, 2015

Property Information

Block10.36
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,856
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
32%
Improvement Value:$168,800
68%
Total Assessment$248,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,225+5.9%
2024$6,820+6.8%
2023$6,384+1.4%
2022$6,297+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$277,500

From:

To:

Sq Ft1,856DeedBook 16199, Page 1660Recorded9/28/2015

Property Sale

Sale
$64,000
DeedBook 10053, Page 2

Property Built

Built

Year Built: 1974