Skip to content

843 Spray AveBeachwood, NJ 08722

Built 1974

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 4, 2021

Property Information

Block10.37
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,056
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
44%
Improvement Value:$95,500
56%
Total Assessment$170,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,951+5.9%
2024$4,673+6.8%
2023$4,375+1.4%
2022$4,315+4.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$195,900
DeedBook 12171, Page 619

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 4638, Page 826

Property Built

Built

Year Built: 1974