Skip to content

801 Berkeley AveBeachwood, NJ 08722

Built 1988

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 31, 2021

Property Information

Block10.39
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,246
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$78,500
43%
Improvement Value:$105,100
57%
Total Assessment$183,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,332+6.0%
2024$5,032+6.8%
2023$4,711+1.4%
2022$4,647+4.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft1,246DeedBook 15921, Page 906Recorded10/21/2014

Property Sale

SaleMulti
$139,000
DeedBook 4740, Page 737

Property Built

Built

Year Built: 1988