Skip to content

716 Berkeley AveBeachwood, NJ 08722

Built 1977

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 27, 2001

Property Information

Block10.41
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,860
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,300
32%
Improvement Value:$155,000
68%
Total Assessment$227,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,601+6.0%
2024$6,230+6.8%
2023$5,833+1.4%
2022$5,753+4.8%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$122,000
DeedBook 4542, Page 240

Property Built

Built

Year Built: 1977