Skip to content

752 Berkeley AveBeachwood, NJ 08722

Built 1976

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Oct 29, 2018

Property Information

Block10.41
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16.5
Description2SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage2,088
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,300
31%
Improvement Value:$159,600
69%
Total Assessment$231,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,734+5.9%
2024$6,356+6.8%
2023$5,951+5.9%
2022$5,619+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft2,088DeedBook 17287, Page 1299Recorded11/1/2018

Property Sale

Sale
$113,000
DeedBook 4667, Page 690

Property Built

Built

Year Built: 1976