Skip to content

727 Windward AveBeachwood, NJ 08722

Built 1978

Last Sale Price
$209,000
Last Sale Date
Oct 24, 2014

Property Information

Block10.43
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,377
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
37%
Improvement Value:$127,600
63%
Total Assessment$202,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,884+6.0%
2024$5,553+6.8%
2023$5,199+1.4%
2022$5,128+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$209,000

From:

To:

Sq Ft1,377DeedBook 15940, Page 1963Recorded11/14/2014

Property Sale

Sale
$53,000
DeedBook 4050, Page 491

Property Built

Built

Year Built: 1978