Skip to content

729 Pacific AveBeachwood, NJ 08722

Built 1972

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 23, 2022

Property Information

Block10.44
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,374
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
41%
Improvement Value:$108,800
59%
Total Assessment$183,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,338+6.0%
2024$5,038+6.8%
2023$4,716+1.4%
2022$4,652+4.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1972