Skip to content

625+633 Ocean AveBeachwood, NJ 08722

Built 1970

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Feb 20, 2024

Property Information

Block11.03
Lot3.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings4
ZoningRB
Sq Footage1,955
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
38%
Improvement Value:$137,000
62%
Total Assessment$222,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,447+5.9%
2024$6,085+6.8%
2023$5,697+1.4%
2022$5,619+4.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$520,000
Sq Ft1,955DeedBook 19632, Page 1251Recorded3/18/2024

Property Built

Built

Year Built: 1970