Skip to content

612 Neptune AveBeachwood, NJ 08722

Built 1974

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 8, 2009

Property Information

Block11.03
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,200
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
43%
Improvement Value:$104,100
57%
Total Assessment$184,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,346+5.9%
2024$5,046+6.8%
2023$4,724+1.4%
2022$4,660+4.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 10295, Page 800

Property Sale

SaleMulti
$95,000
DeedBook 5006, Page 345

Property Built

Built

Year Built: 1974