Skip to content

608 Mermaid AveBeachwood, NJ 08722

Built 1992

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Sep 9, 2023

Property Information

Block11.04
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,294
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
42%
Improvement Value:$103,600
58%
Total Assessment$178,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,187+6.0%
2024$4,895+6.8%
2023$4,583+1.4%
2022$4,520+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000
Sq Ft1,294DeedBook 19492, Page 156Recorded9/21/2023

Property Sale

Sale
$269,000
Sq Ft1,294DeedBook 18316, Page 250Recorded2/12/2021

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 5187, Page 795

Property Built

Built

Year Built: 1992

Property Sale

SaleMulti
$121,380
DeedBook 4934, Page 335