Skip to content

617 Mermaid AveBeachwood, NJ 08722

Built 1970

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
May 15, 2014

Property Information

Block11.05
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,332
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
49%
Improvement Value:$84,900
51%
Total Assessment$164,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,789+6.0%
2024$4,520+6.8%
2023$4,231+1.4%
2022$4,174+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,332DeedBook 15811, Page 1081Recorded5/23/2014

Property Built

Built

Year Built: 1970