Skip to content

536 Mermaid AveBeachwood, NJ 08722

Built 1956

Last Sale Price
$129,000
Last Sale Date
Aug 29, 1988

Property Information

Block11.09
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,794
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
34%
Improvement Value:$165,100
66%
Total Assessment$250,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,263+5.9%
2024$6,855+6.8%
2023$6,418+1.4%
2022$6,330+4.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$129,000
DeedBook 4698, Page 480

Property Built

Built

Year Built: 1956