Skip to content

508 Mermaid AveBeachwood, NJ 08722

Built 1998

Last Sale Price
$165,455
Last Sale Date
Nov 18, 1998

Property Information

Block11.09
Lot8.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage2,200
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
24%
Improvement Value:$238,700
76%
Total Assessment$313,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,110+5.9%
2024$8,599+6.8%
2023$8,050+1.4%
2022$7,940+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$165,455
DeedBook 5638, Page 229

Property Built

Built

Year Built: 1998