Skip to content

516 Cable AveBeachwood, NJ 08722

Built 1970

Last Sale Price
$479,000
Last Sale Date
Oct 29, 2024

Property Information

Block11.12
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16.5
Description1SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,328
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
33%
Improvement Value:$152,300
67%
Total Assessment$227,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,216+6.0%
2024$4,923+6.8%
2023$4,609+1.4%
2022$4,546+4.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$479,000
Sq Ft1,328DeedBook 19834, Page 1411Recorded10/31/2024

Property Sale

Sale
$301,500
Sq Ft1,328DeedBook 19629, Page 1223Recorded3/13/2024

Property Built

Built

Year Built: 1970