Skip to content

546 Cable AveBeachwood, NJ 08722

Built 2021

Last Sale Price
$449,000
Last Sale Date
Jul 9, 2021

Property Information

Block11.12
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage2,857
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
20%
Improvement Value:$317,100
80%
Total Assessment$397,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,532+5.9%
2024$10,885+12.8%
2023$9,646+376.4%
2022$2,025+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$449,000
Sq Ft2,857DeedBook 18585, Page 1045Recorded7/19/2021

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 13090, Page 910