Skip to content

639 Pacific AveBeachwood, NJ 08722

Built 1970

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Dec 21, 2001

Property Information

Block11.13
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,092
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
47%
Improvement Value:$97,700
53%
Total Assessment$182,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,056+6.3%
2024$4,758+7.2%
2023$4,438+1.5%
2022$4,374+5.1%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 10678, Page 1563

Property Built

Built

Year Built: 1970