Skip to content

17 Nautilus StBeachwood, NJ 08722

Built 1965

Last Sale Date
Dec 2, 2024

Property Information

Block11.16
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,173
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
44%
Improvement Value:$108,200
56%
Total Assessment$193,200

Tax History

YearProperty taxesChange
1994$1,990+3.9%
1993$1,915-17.7%
1992$2,327+3.1%
1991$2,257+30.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1965