Skip to content

516 Spray AveBeachwood, NJ 08722

Built 1973

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 15, 2013

Property Information

Block11.21
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,200
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
44%
Improvement Value:$97,000
56%
Total Assessment$172,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,995+5.9%
2024$4,715+6.8%
2023$4,414+1.4%
2022$4,353+4.8%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$123,000
DeedBook 4664, Page 744

Property Built

Built

Year Built: 1973