Skip to content

517 Windward AveBeachwood, NJ 08722

Built 1988

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Oct 8, 2020

Property Information

Block11.21
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,592
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
37%
Improvement Value:$129,800
63%
Total Assessment$204,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,947+5.9%
2024$5,614+6.8%
2023$5,255+1.4%
2022$5,183+4.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,592DeedBook 18104, Page 563Recorded10/15/2020

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 12854, Page 1853

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

SaleMulti
$6,372
DeedBook 4064, Page 770