Skip to content

436 Neptune AveBeachwood, NJ 08722

Built 1986
Other Exempt

Last Sale Price
$257,500
Last Sale Date
Feb 28, 2008

Property Information

Block11.25
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,580
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
38%
Improvement Value:$122,400
62%
Total Assessment$197,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2010$3,491+6.6%
2009$3,276-0.7%
2008$3,298+5.4%
2007$3,129+5.1%
Property History

Property Sale

Sale
$257,500
DeedBook 13944, Page 1773

Property Sale

Sale
$144,000
DeedBook 10613, Page 1438

Property Sale

SaleMulti
$114,900
DeedBook 4529, Page 647

Property Built

Built

Year Built: 1986