Skip to content

409 Ocean AveBeachwood, NJ 08722

Built 1970

Last Sale Price
$57,300
Last Sale Date
Nov 7, 2007

Property Information

Block11.25
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,104
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
47%
Improvement Value:$84,100
53%
Total Assessment$159,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,620+5.9%
2024$4,361+6.8%
2023$4,083+1.4%
2022$4,027+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$57,300
DeedBook 13924, Page 837

Property Sale

SaleMulti
$114,000
DeedBook 10145, Page 1781

Property Sale

SaleMulti
$95,500
DeedBook 5459, Page 798

Property Sale

SaleMulti
$88,000
DeedBook 5417, Page 27

Property Sale

SaleMulti
$109,900
DeedBook 4742, Page 338

Property Built

Built

Year Built: 1970