Skip to content

45 Shell StBeachwood, NJ 08722

Built 1977

Last Sale Date
Dec 2, 2024

Property Information

Block11.25
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,152
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
41%
Improvement Value:$107,900
59%
Total Assessment$182,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,061+6.3%
2024$4,763+7.2%
2023$4,443-4.0%
2022$4,629+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1977