Skip to content

413 Neptune AveBeachwood, NJ 08722

Built 1967

Last Sale Price
$81,836
Last Sale Date
Mar 21, 2013

Property Information

Block11.26
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,146
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
44%
Improvement Value:$94,200
56%
Total Assessment$169,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,914+6.0%
2024$4,638+6.8%
2023$4,342+1.4%
2022$4,282+4.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$81,836
DeedBook 15500, Page 79

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 13071, Page 635

Property Sale

SaleMulti
$86,000
DeedBook 5416, Page 561

Property Built

Built

Year Built: 1967