Skip to content

452 Longboat AveBeachwood, NJ 08722

Built 1984

Last Sale Price
$229,000
Last Sale Date
Sep 20, 2018

Property Information

Block11.27
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,421
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
41%
Improvement Value:$107,900
59%
Total Assessment$182,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,311+5.9%
2024$5,013+6.8%
2023$4,693+1.4%
2022$4,629+4.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$229,000

From:

To:

Sq Ft1,421DeedBook 17276, Page 150Recorded10/22/2018

Property Sale

Sale
$238,000
DeedBook 12107, Page 58

Property Sale

SaleMulti
$123,500
DeedBook 10163, Page 1095

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook 5435, Page 31

Property Built

Built

Year Built: 1984

Property Sale

SaleMulti
$7,300
DeedBook 4051, Page 183