Skip to content

401 Mermaid AveBeachwood, NJ 08722

Built 1970

Last Sale Price
$294,900
Last Sale Date
Apr 19, 2021

Property Information

Block11.27
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,056
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
46%
Improvement Value:$86,800
54%
Total Assessment$161,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,699+6.0%
2024$4,435+6.8%
2023$4,152+11.7%
2022$3,716+4.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$294,900
Sq Ft1,056DeedBook 18444, Page 1113Recorded4/27/2021

Property Sale

Sale
$236,000

From:

To:

Sq Ft1,056DeedBook 18115, Page 722Recorded10/21/2020

Property Built

Built

Year Built: 1970