Skip to content

316 Longboat AveBeachwood, NJ 08722

Built 1970

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jan 31, 1996

Property Information

Block11.28
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,008
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,000
43%
Improvement Value:$95,400
57%
Total Assessment$167,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,861+5.9%
2024$4,588+6.8%
2023$4,295+1.4%
2022$4,237+4.8%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 46556, Page 37

Property Built

Built

Year Built: 1970