Skip to content

46 Shell StBeachwood, NJ 08722

Built 1954

Last Sale Price
$299,000
Last Sale Date
Aug 15, 2024

Property Information

Block11.32
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage720
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
60%
Improvement Value:$49,900
40%
Total Assessment$124,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,377+6.4%
2024$3,174+7.4%
2023$2,955+1.5%
2022$2,911+5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$299,000
Sq Ft720DeedBook 19796, Page 341Recorded9/19/2024

Property Built

Built

Year Built: 1954