Skip to content

43 Railroad AveBeachwood, NJ 08722

Built 1968

Last Sale Date
Dec 2, 2024

Property Information

Block11.32
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage2,223
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,500
34%
Improvement Value:$152,400
66%
Total Assessment$229,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,676+5.9%
2024$6,302+6.8%
2023$5,899+1.4%
2022$5,819+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1968