Skip to content

314 Ocean AveBeachwood, NJ 08722

Built 1978

Last Sale Price
$154,000
Last Sale Date
Mar 4, 2019

Property Information

Block11.33
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,016
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
40%
Improvement Value:$110,500
60%
Total Assessment$185,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,387+5.9%
2024$5,085+6.8%
2023$4,760+1.4%
2022$4,695+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$154,000
Sq Ft1,016DeedBook 17521, Page 1647Recorded7/2/2019

Property Sale

SaleMulti
$306,000
DeedBook 13720, Page 296

Property Sale

SaleMulti
$134,000
DeedBook 11712, Page 1796

Property Built

Built

Year Built: 1978