Skip to content

317 Longboat AveBeachwood, NJ 08722

Built 1938

Last Sale Price
$277,000
Last Sale Date
Mar 16, 2023

Property Information

Block11.35
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page8

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage520
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,000
53%
Improvement Value:$63,800
47%
Total Assessment$135,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,944+6.0%
2024$3,722+6.8%
2023$3,485+1.4%
2022$3,437+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$277,000
DeedBook 19330, Page 597

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 12999, Page 212

Property Built

Built

Year Built: 1938