Skip to content

335 Pacific AveBeachwood, NJ 08722

Built 1970

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
May 21, 2024

Property Information

Block11.36
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16.5
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,824
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,000
31%
Improvement Value:$157,000
69%
Total Assessment$229,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,422+6.0%
2024$5,117+6.8%
2023$4,791+1.4%
2022$4,725+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000
Sq Ft1,824DeedBook 19713, Page 509Recorded6/18/2024

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,824DeedBook 16264, Page 297Recorded12/11/2015

Property Sale

SaleMulti
$151,000
DeedBook 4616, Page 656

Property Built

Built

Year Built: 1970