Skip to content

308 Spray AveBeachwood, NJ 08722

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 28, 2019

Property Information

Block11.37
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage2,438
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,000
32%
Improvement Value:$152,000
68%
Total Assessment$224,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,505+5.9%
2024$6,140+6.8%
2023$5,748+1.4%
2022$5,669+4.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$79,500
DeedBook 10027, Page 619

Property Built

Built

Year Built: 1952