Skip to content

308 Mizzen AveBeachwood, NJ 08722

Built 1978

Last Sale Price
$228,600
Last Sale Date
Feb 3, 2020

Property Information

Block11.38
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,612
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,400
37%
Improvement Value:$118,400
63%
Total Assessment$187,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,454+6.0%
2024$5,148+6.8%
2023$4,819+7.0%
2022$4,503+5.1%
Property History

Property Sale

Sale
$228,600
Sq Ft1,612DeedBook 17775, Page 1830Recorded2/4/2020

Property Built

Built

Year Built: 1978